جمعه 1401/02/30
چ, 1401/02/14 - 02:48
یکی از یادگاران دوران دفاع مقدس؛

عملیات "بازی دراز" نقش مهمی در عملیات شکست حصر آبادان داشت/ هوانیروز از عوامل در موفقیت عملیات بازی دراز بود

عملیات "بازی دراز" نقش مهمی در عملیات شکست حصر آبادان داشت/ هوانیروز از عوامل در موفقیت عملیات بازی دراز بود

به گزارش کوله بار، یکی از یادگار دفاع مقدس گفت: خلبانان تیزپرواز هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در موفقیت عملیات بازی دراز نقش بسیار مهمی داشتند و باایثار و جانفشانی و پرواز در مناطق صعب العبور زمینه پیروزی رزمندگان اسلام را فراهم نمودند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، محمد کشتمند در گفتگو با خبرنگار بازی دراز اظهار داشت: عملیات غرور آفرین بازی دراز در چهار مرحله انجام شد که مرحله اول آن طرح محسن با هماهنگی تیپ سه پادگان ابوذر و رزمندگان سپاه پاسداران، بسیج مردمی، تعدادی از نیروهای ژاندارمری و تعدادی از دلاورمردان تکاور ارتش صورت گرفت.

این یادگار دفاع مقدس افزود: این عملیات در چهار محور انجام گرفت، از محورهایی که بر فراز قله های بازی دراز ختم شد، روستای خاتونه، داربلوط، افشارآباد و شیشرات در منطقه دشت دیره مُشرف به شهرستان گیلانغرب می توان نام برد.

وی ادامه داد: هدف از این عملیات آزادسازی قله های ۱۱۰۰ و ۱۱۵۰ و ۱۰۲۰ متری بازی دراز بود تا راههای مواصلاتی دشمن را قطع و جلوی تیر و دید روی شهرهای سرپلذهاب، قصرشیرین و گیلان‌غرب و مناطق امامیه، سراب گرم و قره بُلاغ گرفته شود.

این یادگار دوران دفاع مقدس اذعان کرد: عملیات بازی دراز در مرحله دوم با هماهنگی سپاه و ارتش اجرا شد و این عملیات به کمک هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران خصوصا شهید علی اکبر شیرودی، یگان هایی از توپخانه ارتش، یگان تکاور ارتش و فرمانده دلاور آن شهید ادبیان، منجر به موفقیت رزمندگان اسلام شد و چند قله از این ارتفاعات از دشمن بعثی پاکسازی شد و راههای ارتباطی دشمن نسبت به منطقه عملیاتی از جمله قراویز و سرپلذهاب و منطقه دشت دیره و سراب گرم  قطع شد.

وی ادامه داد: این عملیات بسیار مهم بود چرا که جلوی نفوذی که دشمن در خاک کشور ایجاد کرده بود گرفته می شد و از دست دادن آن برای دشمن ضربه جبران ناپذیری بود چون سرمایه گذاری بسیاری در این منطقه کرده بودند و تسلط خوبی بر محور جنگ در غرب داشتند لذا با از دست دادن این ارتفاعات ضربه سختی به آنها وارد آمد.

کشتمند در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از شاخص های مهم این عملیات این بود که تیپ کماندو آموزش دیده رژیم عراق که در محور آبادان برای تخریب پل های شناورکارون و جنوب کشور حضور داشتند و به دنبال حصر کامل آبادان بودند با این عملیات به منطقه بازی دراز اعزام شدند و همین امر باعث شد که جبهه آبادان تضعیف شده و رزمندگان سپاه اسلام موفق به شکست حصر آبادان شدند.

وی در ادامه به نقش مهم هوانیروز ارتش در این عملیات اشاره کرد و گفت : خلبانان تیزپرواز ارتش جمهوری اسلامی ایران همچون شهید شیرودی، شهید شمشادیان، شهید داور زاده و شهید ابراهیم رضایی با شاخصه های مهم خود و پرواز  در مناطق صعب العبور و جانفشانی که دراین عملیات داشتند نقش مهم خود در پیروزی در عملیات را به خوبی ایفا کرده و سبب موفقیت این عملیات شدند.

عملیات ظفرمند «بازی دراز» در اردیبهشت ماه ۱۳۶۰ از سوی رزمندگان سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران با پشتیبانی تیزپروازان هوانیروز کرمانشاه که در راس آنان خلبان شهید شیرودی حضور داشت، انجام شد.

در عملیات بازی دراز، ۵۴ دستگاه تانک و نفربر، سه فروند هواپیما، ۲ فروند بالگرد، ۲ دستگاه ادوات مهندسی دشمن بعثی منهدم و بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ سرباز رژیم بعث عراق نیز کشته، زخمی و اسیر شدند.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه با بیش از ۹۰ هزار نفر جمعیت در هشت سال جنگ تحمیلی بارها مورد حمله هوایی، گلوله باران و موشک باران ارتش بعث قرار گرفت و در این مدت ۸۵۶ شهید، یک هزار و ۴۰۰ جانباز و ۱۱۲ آزاده سرافراز تقدیم نظام اسلامی کرده است.

 

افزودن دیدگاه جدید

درباره متن فرمت

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس وب و ایمیل به صورت اتوماتیک لینک میشود .
سوال امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.